Здоровье

Експерт у напрямку «Правильне харчування» Ірина Гудим про те, як смачно їсти і не гладшати

Наскільки легко чи важко дівчатам повністю перейти на правильне харчування? Особливо, коли ти ще та ласунка або любителька «шкідливостей»? Як зробити цей процес максимально комфортним для організму, уникнути зривів і депресій, знає експерт у напрямку «Правильне харчування» Ірина Гудим.

  • Що для Вас проект EvaWomenChallenge?

Завжди хочеться ділитися знаннями одразу з якомога більшою кількістю людей. І задача переді мною стоїть незвичайна. Якщо найчастіше я працюю з клієнтами, мета яких – схуднути, тут я складаю раціон з метою підтримки ваги. А для мене все нове завжди є цікавим! Але я не залишила тих, хто хоче зменшити вагу, без уваги. По-перше, коли складається меню для підтримки ваги, враховується норма ваги людини. І якщо вона важить більше, ніж належить, то навіть при такому раціоні почне позбавлятися зайвих кілограмів. Але і окремо я ще надала схему для тих, хто хоче схуднути. Я вирішила, якщо у людей є така мета, тим більше перед початком літнього сезону ця ідея переслідує багатьох, чому б нам не зловити двох зайців одразу?

  • Ви щодня розробляєте меню для учасниць?

Ні. Дівчата отримують меню на тиждень. У ньому розроблено по 2 однакових дні, щоб трошки полегшити процес готування. Звичайно, коли заздалегідь бачиш план, простіше, тому що так з’являється більше можливостей зорганізуватися: піти придбати продукти, зробити якісь заготовки.

  • Як ще ви взаємодієте з дівчатами, крім складання для них раціону?

Я даю дівчатам завдання, виконання яких допоможе їм наблизитися до здорового харчування. Ми торкалися теми вибору продуктів у магазині (чому віддавати перевагу), готували за рецептами. Наші рецептори хитрі: якщо ми забираємо у них якийсь смаколик, їх треба балувати чимось іншим. І балувати доводиться різноманіттям, ще й таким, щоб нам було смачно і не нудно. Цьому і вчилися.

  • Чи контролюєте Ви процес харчування учасниць проекту EvaWomenChallenge?

Контролювати нікого не треба. Це повинен бути усвідомлений вибір, повинна бути присутня внутрішня мотивація. Щільний контроль не є добре, тому що тоді людина перекладає відповідальність на іншого. Та, в будь-якому випадку, в якийсь момент дієтолог перестає працювати з клієнтом.

Ми орієнтувалися на щоденники. Їх читати завжди приємно. Дівчата писали не тільки про свої фізіологічні відчуття, а й про усвідомлення важливості правильного харчування. Ними було зроблено багато відкриттів. Деякі з них писали, що приготована їжа (правильна і здорова) сподобалася всій родині. Це означає, що раціональне харчування – це не сумно, нудно і несмачно. У цьому теж можна знайти задоволення.

  • Чому деякі їдять мало, але все одно гладшають?

Часто на око важко визначити калорійність. Це може бути небагато в обсязі, але дуже калорійно в кінцевому підсумку. Може бути і змученість організму дієтами: людина вже їсть мало, а вага все одно залишається великою. Чим менше ми їмо – тим менше організм витрачає. Вихід: їсти достатню кількість їжі. Тоді організм перестане відкладати і почне позбавлятися надлишку.

  • На прикладі учасниць EvaWomenChallenge розкажіть, чи складно переключитися на правильне харчування і скоротити кількість споживаної їжі?

Найчастіше нам здається, що, щоб знизити вагу, наші порції повинні бути дуже маленькими. Але справа, перш за все, в якості їжі: що саме ми їмо, а не скільки. Якщо ми споживаємо, наприклад, цільнозернові продукти, овочі, фрукти, то тут трохи більше або трохи менше – не критично. Тому дівчатам вистачало їжі на день. Деякі навіть дивувалися, чи не забагато це. Питання кількості стає дуже гостро, якщо людина регулярно споживає пельмені, смажену картоплю, торти тощо.

  • У своїх щоденниках дівчата зізнавалися про зриви?

Якісь вольності дівчата могли собі дозволити. Коли ми переходимо на правильне харчування, важливо враховувати смакові уподобання. У такій масовій програмі я не можу відстежити смаки всіх дівчат. Тому їм було надано список взаємозамінних продуктів, щоб учасниці могли коригувати свій раціон, орієнтуючись на свої уподобання, і не відчувати напруги від того, що вони загнані в якісь рамки. Але, тим не менш, відхилення від правильного раціону були. Питання тільки в тому, наскільки вони були критичними.

  • Чи можна якось боротися з такими харчовими зривами?

По-перше, потрібно з’ясувати, чому виникають ці зриви. Коли наша мета –  знизити вагу, то програма харчування значно суворіша, тому тут ще можна зрозуміти цей психологічний аспект. Але коли ми просто підтримуємо вагу, взагалі не повинно виникати таких моментів, адже в раціоні у достатній кількості присутні всі групи продуктів, іноді навіть і солодощі. Тому за рахунок того, що дівчата починають їсти повноцінно, бажання з’їсти що-небудь зайве і шкідливе знижується.

Раціон не повинен бути жорстким. Коли ми себе лаємо за те, що з’їли зайвий шматочок, ще й згодом караємо себе яким-небудь голодуванням, можна заробити порушення харчової поведінки. Потрібно виробити свій стиль харчування, щоб не було відчуття, начебто ти постійно сидиш на дієті.

  • Виходить, солоденького хочеться, коли ми недоїдаємо?

У цьому процесі поєднуються і психологія, і фізіологія. Коли у нас велика перерва між прийомами їжі, і ми відчуваємо почуття голоду, наш організм вимагає швидких вуглеводів, щоб заповнити цю нестачу. Він не готовий чекати, поки перетравиться який-небудь салат чи каша, наприклад.

Можна відстежити, коли нам хочеться тієї чи іншої їжі і чому. Потрібно вести харчовий щоденник, в якому будемо писати, що ми з’їли протягом дня і що відчули при цьому, тобто наш стан до і після прийому їжі. Особливо це стосується висококалорійних продуктів, солодощів. За пару тижнів можна проаналізувати написане. І тоді ми зрозуміємо, коли ми, наприклад, найчастіше їмо солодощі і чому: від смутку, в стресових ситуаціях тощо. Важливо зрозуміти, що їжа – не вирішення проблем. Завдяки їжі лише на час можна змінити ставлення до ситуації, але не більше.

Є ще один фактор – любов до себе. Коли їжа виступає у ролі заохочення, винагороди. Наприклад, шматочок торта з чаєм наприкінці робочого дня. Тут варто замислитися про якість життя і задоволення, які ми дозволяємо собі протягом дня. Адже їжа – це швидкий і доступний спосіб. Якщо у нас є мета тримати себе в формі, бути здоровим, тоді я рекомендую написати список з 30 улюблених справ і частіше впроваджувати їх в життя, замість таких ось шкідливих заохочень.

  • На Вашу думку, що проект EvaWomenChallenge дає дівчатам?

Я переконана, що впровадження правильних звичок як харчування, так і інших, часто походить від жінок. І завдяки ось таким проектам, як EvaWomenChallenge, відбувається оздоровлення нації.

Теги:

Статьи на близкие темы

Кнопка «Наверх»

Подпишись в соц сетях

Следи за нами в соц сетях
close-link
Пожалуйста ознакомтесь с политикой использования cookies.
Ознакомится
close-image
Закрыть