Дом

Великдень 2019 — традиції, звичаї, прикмети. Що не можна робити

Великдень — дуже важливе свято, чия історія сягає сивої давнини. Існують численні традиції, звичаї та прикмети на Великдень. Цього року православні християни святкують воскресіння Христа 28 квітня. Читай, що можна і не можна робити в цей день.

Великдень став важливою складовою культури для багатьох народів. Чим відрізняються українські великодні традиції від решти та які обряди можна назвати найважливішими, читай у цій статті.

Великдень: основні традиції

До православного Великодня готуються протягом 7 тижнів, які також називають Седмицями, і супроводжуються вони Великим Постом. Саме стільки часу, згідно Біблії, Ісус провів у пустелі.

Останній тиждень перед Великоднем — найурочистіший, і знаменується багатьма древніми традиціями. Його називають Страсною Седмицею або Великим тижнем. Кожен із 7 днів тут чимось вирізняється, і найбільш важливими перед неділею є Чистий четвер та Страсна п’ятниця.

великдень традиції

Чистим четвер зветься через те, що православні християни прагнуть духовного очищення, аби бути готовими прийняти таїнство, встановлене Христом. Символічна та духовна чистота проявляється й через фізичну.

Також цей день пов’язаний із древніми слов’янськими обрядами купання, що побутували іще за язичництва.

В Чистий четвер був розповсюджений народний звичай купання в ополонці, озері, річці чи бані, так зване очищення водою.

В наші дні більшість християн обмежуються купанням у комфортних домашніх умовах, за народним віруванням слід провести ритуал до світанку. Також цього дня прибирають оселю від і до.

У Страсну п’ятницю традиційно в церквах виносять плащаницю (символічну тканину, щов  неї було загорнути тіло Ісуса, зняте с хреста). Це — день скорботи, коли не можна розважатися і бажано навіть не їсти та не пити.

великдень 2019 традиції

У ніч Воскресіння Христа після богослужіння віруючі святять паски, яйця та решту традиційних страв, отримуючи таким чином від церкви дозвіл на споживання скоромних блюд.

Що можна і не можна робити на Великдень

Великдень або Воскресіння Христове, Паска — святковий день. Тож усі обмеження Страсної Седмиці втрачають силу.

Ті, хто постував, можуть розговлятися (перша скоромна трапеза після посту) одразу після Літургії та причастя.

Немає також суворої заборони на прибирання хати та роботу. Звісно, бажано цей день присвятити радості та відпочинку з приводу великого свята, але якщо праця є необхідною, вона не заборонена.

Цього дня не можна перебувати в печалі, злитися, ображатися чи сваритися з близькими. Слід від душі вітати людей та запрошувати в гості — одним словом, приносити радість ближньому.

пасха 2019 звичаї

Великодні вірування та обряди

Древні слов’яни прийняли християнство та органічно вплели в нього численні старовинні традиції. Так зявилися обряди та звичаї на Великдень, що мають набагато давніше коріння, ніж саме свято. Більшість із них, власне, не має жодного стосунку до християнства, але в народі вони досі живі.

 • На Великдень «Сонце грає» — в цей день воно веселиться на небі;
 • Перед Великодньою неділею не годиться спати, бо «хто спить, той все щастя проспить»;
 • На Великдень усім слід веселитися, бо хто засмутиться — весь рік смутним ходитиме;
 • Якщо хтось помирає на Великдень, вважається, що його щаслива душа попрямує одразу на небо, в Рай;
 • У ніч проти Великодня відриваються усі земні скарби, вони світяться у землі вогниками, та бачити їх може лише чисте невинне дитя;
 • Аби дитину цілий рік ніхто не наврочив, на Великдень треба перехрестити її писанкою і промовити: «Як це яєчко ніхто ніколи не зурочить, так і (ім’я дитини) ніхто ніколи не зурочить». Тоді треба дати дитині поцілувати яйце.

великдень звичаї

Прикмети на Великдень

В українців здавна побутували чимало прикмет на Великдень. Хоч дата цього свята непостійна, і погода може бути абсолютно різною із року в рік, старі люди стверджують, що ці прикмети працюють завжди.

 • Якщо на Великдень небо ясне та сонце грає — буде хороший врожай та жарке літо, а як дощ — добре вродять злаки;
 • Якщо в неділю розіграється непогода, вся весна буде дощовою;
 • Як на Великдень спить господар, то виляже пшениця, а як господиня — то льон;
 • Якщо на Великдень чухаються губи — чекай поцілунку, а як вдаришся ліктем — знай, що про тебе згадав коханий;
 • Якщо чухаються брови — це до побачення.
 • Якщо на другий день Великодня ясна погода — літо буде мокре, якщо хмарна — літо буде сухе.

великдень прикмети

Звичаї на Великдень

 1. Найвідоміший звичай, знайомий усім з дитинства: на вітання «Христос воскрес!» слід відповідати «Воістину воскрес!»
 2. Старі люди на Великдень розчісували волосся і рахували, скільки лишиться волосин на гребені — стільки ж у них буде і внуків.
 3. Поширеним був звичай купання у неділю зі сріблом чи золотом — це мало забезпечити достаток і багатство.
 4. Дівчата у великодній тиждень вмивалися водою з крашанки, аби бути рум’яними, та ставали ногою на сокиру, щоб бути міцними.
 5. Аби руки не пітніли, на Великдень не брали до рук сіль.
 6. Вважалося, що великодня писанка чи крашанка може полегшити будь-яку хворобу та напасть. Яйцем можна викатати хворого по тілу. Також до кінця свят не викидали шкаралупки цих яєць.

Звичаї на Великдень

Великодніх прикмет та обрядів існувала величезна кількість, однак небагато з них дійшли до наших днів. І навіть якщо зараз ми не так пишно святкуємо Великдень, дивовижно, що через стільки століть багато традицій на обрядів досі зберігаються в численній кількості родин.

Нині Великдень — це не просто релігійне свято, це культурна спадщина нашого народну, яскрава і неповторна. А як святкують Великдень у твоїй родині? Розкажи в коментарях!

Сподобалася стаття? Поділися з друзями в соціальних мережах!

Теги:

Статьи на близкие темы

Кнопка «Наверх»

Подпишись в соц сетях

Следи за нами в соц сетях
close-link
Пожалуйста ознакомтесь с политикой использования cookies.
Ознакомится
close-image
Закрыть