Освітянський безлад на Запоріжжі: що приховує горе-директор сільської школи?

ігор буряк успенівка

Формування громад, внаслідок якого гуляйпільська освіта розділилася на два фронти, призначення нового начальника відділу освіти та його погляд на новоспечені реформи і плани на майбутнє. Про все це міг би розказати й сам Віктор Науменко – начальник відділу освіти Гуляйпільської міської ради (Запорізька область), але, на жаль, не судилося. Зустріч з журналістом «Правового Контролю» постійно відкладав «на потім», що можна зрозуміти, адже нова посада потребує багато часу, особливо, коли є над чим працювати. Не зумівши поспілкуватися с Віктором Павловичем, було вирішено діяти самотужки та розпитати у місцевих жителів про освіту сьогодення.

Директор, який не визнає законів: які таємниці приховує сільська школа?

Увагу «Правового Контролю» привернула ситуація, що склалася в Успенівській загальноосвітній школі, там, кажуть, працюють не дипломовані вчителі. Звісно, аби таке стверджувати, треба мати «на руках» неспростовні докази, бо справа є дуже серйозною. Щоб розставити усі крапки над «ї», газетою «Правовий Контроль» був направлений журналістський запит на ім’я директора школи – Ігоря Буряка.

Наш журналіст помандрував до освітнього закладу, аби особисто пересвідчитися у прийнятті запитів в опрацювання. Його зустріла коридорна тиша, бо тим часом у школі тривало навчання: директора на робочому місці не виявилося, довелося просити допомоги у його секретарки. Нею виявилася пані Інна, яка з першої ж хвилини спілкування дала зрозуміти, що без дозволу директора запити не зареєструє. Внаслідок, журналісту довелося близько 15 хвилин чекати, поки пан Буряк приїде до школи. Коли директор відкрив двері приймальні, біля нього вже стояла завуч – Тетяна Хомут, разом із якою гостя й запросили до «директорських хором». Там, у кабінеті, навіть не підозрюючи, що розмова записується на диктофон, пан Буряк заявив, що ніякої інформації у відповідь на запити не дасть, не обґрунтувавши при цьому причини. Що ж, головне, що внаслідок розмови, директор все ж дав наказ своєму секретареві зареєструвати запити, після чого нам залишалося лише чекати.

У запиті ми прохали пана Буряка поділитися з нами документами, які підтвердили б наявність відвідного освітньо-кваліфікаційного рівня у деяких вчителів, тобто, просили ми небагато – відомості про освіту та відомості про проходження конкретними педагогами атестації за своїми предметами. Навіть якщо не брати до уваги «букву закону», можна впевнено говорити, що інформація конфіденційною не є, право ознайомитися с вищевказаним переліком документів є у всіх, як у журналістів, так і у кожного з батьків. Дивно було отримати від вельмишановного директора лист, де той відмовляє у наданні вищевказаної інформації, спираючись на те, що вона є конфіденційною, — ділиться враженнями наш журналіст Віталій Розкаряка.

Що ж виходить? Нехай не журналіст, нехай звичайний громадянин України, наприклад, матір одного з учнів, за бажанням не зможе пересвідчитися у наявності відповідної освіти у вчителя, що кожного дня вчить її дитину? Безперечно – це абсурд. Але все це лише з точки зору моралі і людяності, що ж стосується чинного законодавства і Конституції України, то директор ненаданням повної інформації порушив одразу декілька пунктів закону. Ігор Григорович свою відмову пояснює тим, що надання відомостей про персональні дані без згоди суб’єкта персональних даних, неможливе. Безперечно, директор правий – розголошення персональних даних фізичної особи – це порушення її прав, але далеко не у тому випадку, коли мова йде про персональні дані, що стосуються посадових осіб, діяльність яких пов’язана з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, сюди ж відносяться і працівники комунальних закладів, яким є Успенівська ЗОШ. Якщо говорити простіше, відповідь, надана директором школи відноситься до неправомірної відмови в наданні інформації і містить необґрунтоване віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом. Тут вже мова йде про перешкоджання журналістській діяльності, що є кримінальним злочином.

Але навіть усе вищевказане можна назвати дрібницями, адже існує більш нагальна проблема, яка криється у причині такої поведінки директора сільської школи. Питання, що стосується цієї школи могло б зайняти усього один абзац у цій статті, але дивна поведінка пана Буряка все більш провокувала «Правовий Контроль» на рішучі кроки – кроки, що привели б до вирішення і об’єктивного висвітлення ситуації.

Крок назад: із чого все почалося?

Читачам напевно цікаво, про що саме йде мова, точніше, про кого? Мова йде про вчителя початкових класів Наталію Чайку, яка досить давно працює в Успенівській ЗОШ. Пані Наталя, кажуть, має диплом вихователя дошкільного закладу, а значить, вчити дітей у школі не може, тобто, мова йде про банальне «покривання» директором вчительки, яка не має жодного права обіймати вказану посаду, бо є некомпетентною, як вчитель початкових класів. Аби бути об’єктивними треба наголосити, що навіть враховуючи цей факт, скарг на неї не було ні від учнів, ні від батьків, що, на жаль, сильно ситуації не змінює. Розуміючи, що це є неприпустимим і грубим порушенням, «Правовий Контроль» вирішив з’ясувати, чи дійсно все так? Швидко і «мирно» з’ясувати не вдалося – директор співпрацювати не хоче. Інше питання – чому не хоче?

Про це ми вирішили розпитати у начальника районного відділу освіти Віктора Науменка, який все ж таки зміг знайти час для спілкування. Головний освітян району розказав, що ця ситуація, на жаль, не є йому підконтрольною. Тепер, згідно закону «Про освіту» усією палітрою кадрових питань завідує не відділ освіти, а директор школи безпосередньо. Пан Віктор відносно ситуації, що склалася в Успенівці в курсі, приховувати не став, що заслуговує поваги. Каже, що особисто їздив до сільської школи щоб зустрітися з педагогами, разом з директором Буряком знайшли тільки одне вирішення проблеми – вчителю початкових класів Наталі Чайкі необхідно здобувати профільну освіту, аби й надалі продовжувати займати вищевказану посаду. Цю освіту, можливо, пані Наталя почне здобувати з початком нового навчального року, до кінця цього ж року, якщо вірити джерелам, вчителька буде навчати дітей без профільної освіти.

Кумівство у більш ніж нахабному прояві: локальна корупція процвітає

Тетяна Бондаренко – вчитель фізики Успенівської школи, в якій працює вже понад 14 років. Незважаючи на вищу освіту біолога, викладає фізику. Вона вже не перший рік просить керівництво школи надати їй можливість працювати за профілем, тобто викладати такі предмети, як біологія, основи здоров’я, природознавство і екологія.

«В заяві про працевлаштування ви просите прийняти вас, як вчителя фізики, біологів у школі вдосталь, викладати є кому», — ці постійні відмовки чує у свою адресу Тетяна Миколаївна, хоч і не суперечить, проситися на роботу як фізик була вимушена, інших посад, займати які могла б – не було.

І все б нічого, якби не нещодавня суперечка с директором Ігорем Буряком. Той, незважаючи на велику кількість біологів у школі, про що сам неодноразово наголошував, приймає на посаду вчителя основ здоров’я Аліну Білу, яка є невісткою його куми – Галини Білої – вчителя хімії цієї ж школи.

Чесно кажучи, я не розумію навіщо Ігор Григорович надав години Аліні Білій, в його школі й без того вдосталь спеціалістів, що могли б викладати цей предмет, — ділиться думкою начальник районного відділу освіти Віктор Науменко.

Звісно, пані Бондаренко не міг залишити байдужою цей факт, отож почала «багато говорити» і жалітися на несправедливого до неї керівника. Лист зі скаргою потрапив навіть на «стіл» Народного депутата України Вадима Кривохатька, але ситуація є незмінною й наразі. За надмірну «активність» вчительці довелося поплатитися, вірніше – доведеться, причому прямісінько з початком нового навчального року. Так, Тетяна Миколаївна вже отримала офіційне попередження про те, що в новому навчальному році вона буде знята с посади вчителя фізики, бо за дипломом біолог. В такому випадку, максимум, педагог отримає декілька годин природознавства і крапка.

Якщо так, то питання: чому Наталі Чайкі, яка нібито не має профільної освіти не надійшло аналогічного попередження про зняття с посади?

Тут не можна не згадати і про вищевказану вчительку хімії – Галину Білу, що є кумою директора. Пані Галина, маючи освіту хіміка-біолога, на разі викладає такий предмет як математика в учнів 5 класу. Це при тому, що в закладі працює два висококласних і дипломованих педагога-математика – Артем Пузиревич і Віктор Гладкий.

Напевно, правильно відмітив Віктор Науменко, назвавши ситуацію в Успенівській школі «кадровим безладом». Проблему освітян визнає, він згоден, що не все у школі відбувається так, як треба. Але, на жаль, максимум, що може зробити, це порадити пану Буряку як правильно діяти. Діяти ж Ігор Григорович не поспішає…

Перешкоджання журналістської діяльності: чи будуть покарані винні?

Згідно з чинним законодавством, перешкоджання журналістській діяльності посадовими особами є кримінальним злочином, наполягаємо на зверненні до поліції, — порекомендували нашому журналісту громадські та правові об’єднання, що також активно стежать за ситуацією на Гуляйпільщині.

Ні, винні покарані не будуть, — каже автор матеріалу, — журналістське розслідування не мало на меті спаплюжити репутацію школи чи конкретних вчителів, тим паче, ініціювати «судові дебати». Від імені нашої газети ми просимо директора Буряка нарешті розставити усі крапки над «ї» у кадрових питаннях закладу, від чого передусім залежить якість знань, які кожного дня отримують учні. Сподіваємось, що справедливість переможе «кумівство» та «знайомства», які й так «керують» сьогоденням.

Репутація і рейтинги: на кому «тримається» Успенівська школа?

Матеріал, який і без того містить занадто багато негативу, не хотілося б завершувати сумною нотою. Кажуть, візитною карткою школи є її директор, в даному випадку, її візитною карткою є професійна команда педагогів, які встигають не тільки сіяти зерна знать у головах учнів, але й прославляти свою школу як на обласному, так і на районному рівні.

Так, не можна не відокремити вчителя історії, старшого вчителя Еллу Алексєєву, яка зі своїми учнями  майже щорічно займає призові місця в обласному конкурсі-захисту МАН, є запрошеною на різноманітні всеукраїнські і міжнародні науково-практичні конференції. В 2015 році була визнана найкращим освітяном Гуляйпільського району.

Передовим спортсменом усього регіону прийнято вважати вчителя фізичної культури саме Успенівської ЗОШ – Юрія Биковського. Педагог буквально «живе» своєю професією, він може похизуватися не тільки власними здобутками у спорті, але і здобутками своїх вихованців, які часто перемагають на різноманітних спортивних змаганнях.

Велика кількість призових місць, здобутих на районному рівні має молода вчителька української мови та літератури Олена Гринь, незважаючи на відносно малий стаж роботи, активно залучає до участі у конкурсах своїх вихованців.

На цьому ставимо крапку. Великих сподівань, що вищевказані порушення будуть взяті до уваги місцевими чинами – не покладаємо. Єдине, що залишається – це вірити у світле майбутнє і рішучі кроки директора школи, який все ж таки наведе лад у своїй школі, хоча б заради учнів.

Від автора: Бажання висвітлити те, у якому стані наразі освіта у районі в цілому – не зникло. Але це вже стане приводом для нового матеріалу. Обіцянку провести масштабну екскурсію по школам Гуляйпільщини взяв з «головного освітяна» району Віктора Науменка, який гарантує багато приємних вражень від побаченого.

Світлини належать офіційному сайту школи

ПОДЕЛИТЬСЯ:
Оценить эту статью:
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
КОММЕНТАРИЕВ НЕТ

ОСТАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ

Войти с помощью: 

Авторизация

Войти с помощью: 

Регистрация

A password is not entered
Войти с помощью: 

Generation password